Bal charytatywny w Teatrze Polskim – zapowiedź imprezy charytatywnej

Trudno zliczyć, który to już raz karnawał zamknie Bal w Teatrze Polskim, którego organizatorem jest Rotary Club Szczecin. Stanie się to w piątek 3 lutego. Gospodarzem imprezy będzie Dyrektor Adam Opatowicz. Tak jak w poprzednich latach na początku zgromadzimy się w Sali teatralnej, gdzie po oficjalnym otwarciu i tradycyjnych w takich przypadkach przemowach wystąpi z autorskim przedstawieniem Gwiazda Wieczoru - Hanna Śleszyńska znana aktorka, wsławiona także rolami komediowymi oraz kabaretowymi m.in. w „Właśnie Leci Kabarecik” Olgi Lipińskiej.

Po przedstawieniu, w trakcie balu, jak zwykle odbędą się licytacje dzieł sztuki oraz innych interesujących i wartościowych przedmiotów.

Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na cel charytatywny. W tym roku jest nim wsparcie dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, a realizować go będziemy wspomagając Domu Kultury Klub Skolwin, którego dyrektorka, Pani Sylwia Głowacka - Wojtachnia przekonała nas do tego wsparcia, DKK Skolwin, skupiając się w swej prezentacji zwłaszcza na działalności wpisanej jego strukturę Świetlicy Środowiskowej i korzystających z niej dzieciach.

Poniżej kilka informacji wynotowanych z wypowiedzi Pani Dyrektor przez naszego klubowego kronikarza Marka Wróblewskiego:

DK oferuje rocznie około 120 imprez kulturalnych, które zarówno dla uczestników jak i widzów są nieodpłatne.

Co do Świetlicy Środowiskowej to zapewnia ona podstawowe funkcje: pomoc w odrobieniu lekcji, opiekę, posiłek – miejsce pracy i odpoczynku dla dzieci. Korzysta z niej od 30 do 50 dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Do korzystania ze świetlicy zachęca szkoła, głównie obserwując brak wyników w nauce.

Poza świetlicą DKK Skolwin prowadzi od 14 do 17 kół zainteresowań, gdzie uczestnictwo kosztuje od 10 do 35 złotych na miesiąc. Nawet tak niewielkie kwoty są nieosiągalne, ponieważ rodzice wolą alkohol a potrzeby dzieci lekceważą.

Dom Kultury swoim zasięgiem obejmuje Skolwin i częściowo Stołczyn, ewentualnie Mścięcino, z uwagi na możliwość i czas dojazdu.

Wobec tych dzieci ważną rolę wychowawczą pełnia wyjazdy, gdy pedagog ma możliwość dłuższego kontaktu z dzieckiem, gdzie można wskazać przykłady norm i wartości, a dzieci uczą się funkcjonowania w społeczeństwie. Pozwala to wzbudzić w dzieciach poczucie że są ważne i podnieść ich poczucie wartości, samoocenę.

Sam Skolwin to około 3200 mieszkańców, z czego problem wykluczenia społecznego, wyuczonej bezradności i alkoholu dotyczy około 50%. Do tego dochodzi przemoc traktowana jako element budowania tożsamości (napis na murze witający przyjezdnych ”witaj w krainie gdzie obcy zginie”).

Życie z zasiłku jest możliwe, a 500+ dodatkowo osłabiło motywację do aktywności.

Do dzielnicy, dzięki podjęciu pracy przez papiernię i inwestycje firmy Teleyard, wraca powoli życie, a z nim nadzieja.


Karnawołowy wieczór