Stypendium dla uzdolnionej młodzieży

W czerwcu, Rotary Club Szczecin przyznał kolejne, roczne stypendium dla zdolnej młodzieży. Tym razem, przeciwnie do lat ubiegłych, kiedy pomagaliśmy młodym, utalentowanym muzykom, stypendium otrzyma sportowiec, piłkarz, junior szczecińskiej Pogoni Danian Pavlas.

Danian Pavlas Danian Pavlas Danian Pavlas Danian Pavlas Danian Pavlas
Danian Pavlas - trzeci stypendysta

Danian ma 14 lat. Urodził się w Magnitogorsku w Rosji. Jego matka jest Rosjanką, a ojciec Polakiem. W wieku 3 lat przyjechał z rodzicami do Polski, gdzie mieszka na stałe. Mimo bardzo trudnych warunków życiowych ukończył Szkołę Podstawową nr 6 w Koszalinie z dobrymi wynikami w nauce. Przez 5 lat grał w klubie Gwardia Koszalin, a ze względu na wybitne umiejętności piłkarskie najczęściej rywalizował z o rok, dwa lata starszymi kolegami. Obecnie jest zawodnikiem Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin, powoływany jest także do kadry województwa zachodniopomorskiego. Uczęszcza do Gimnazjum Sportowego nr 1, zrzeszającego najlepszych zawodników w danej kategorii wiekowej w województwie. Jest bardzo lubiany w każdym środowisku: w szkole, w klubie i w internacie, gdzie obecnie mieszka. Uchodzi za osobę bardzo zaradną, ułożoną i pomocną. Mimo wielu przeciwności losu, jest zawsze uśmiechnięty.

Wierzymy, że stypendium poprawi jego warunki życiowe i pomoże mu w rozwijaniu zdolności sportowych

Stypendium, które przyznaliśmy Danianowi, ustanowione zostało i po raz pierwszy przyznane w 2011 roku. Dotychczasowymi beneficjentami byli:

Alicja Pilarczyk Alicja Pilarczyk - pierwsza stypendystka

Alicja Pilarczyk, urodzona w Szczecinie skrzypaczka, studiująca i w szwajcarskim Bernie, doskonaląca swe umiejętności pod okiem wirtuoza skrzypiec, również pochodzącego ze Szczecina, Bartłomieja Nizioła.

Kolejnym stypendystą był pianista Aleksy Kornicz, również szczecinianin, którego wspieraliśmy przez pierwsze dwa lata studiów na prestiżowym Royal College of Music w Londynie.

Aleksy Kornicz Aleksy Kornicz - drugi stypendysta

Przyznawane co roku stypendium dla zdolnej młodzieży nie określa dziedziny, której ma dotyczyć. Ideą, która przyświecała jego ustanowieniu, była wola wspierania młodych osób pochodzących z naszej lokalnej społeczności, wyróżniających się osiągnięciami, systematyczną pracą i talentem w dalszym rozwoju twórczym, naukowym, sportowym itp. Celem jest rozwijanie i utrwalanie tych wartości, z nadzieją, że będą one służyć naszej lokalnej społeczności.

Przyznanie stypendium zobowiązuje jednocześnie stypendystę do wykonania pewnych działań na rzecz naszej rotariańskiej idei.

Liczymy, że tegoroczne stypendium przyczyni się do rozwoju młodego człowieka, którego wsparliśmy w jego rozwoju zarówno jako sportowca, ale także wartościowego człowieka i członka naszej społeczności.