Obóz żeglarski dla młodzieży

Tydzień tegorocznych wakacji, a dokładnie od 7. do 15. lipca, piątka młodzieży spędziła w Centrum Żeglarskim w Szczecinie oraz na pokładzie jachtu typu Janmor, żeglując po jeziorze Dąbskim. Był to obóz szkoleniowy, zakończony egzaminem na pierwszy stopień uprawnień do kierowania jednostkami żaglowymi – patent żeglarza. Przedsięwzięcie sfinansowała i zorganizowała Flota Pomerania* wspólnie z Rotary Club Szczecin. Inicjatywa związana jest z realizowanymi od kilku lat przez nasz Klub działaniami mającymi na celu wspieranie oraz aktywizację dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Troje uczestników obozu zostało wytypowane przez Dom Kultury "Klub Skolwin", a dwoje przez Radę Osiedla Gumieńce. Szkolenie prowadził sam Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego, pan Jerzy Kaczor.

W trakcie obozu miało też miejsce spotkanie uczestników obozu z naszym Klubem. Głównym punktem programu spotkania była ilustrowana prezentacją zdjęć, wspomnieniowa opowieść naszego Kolegi – kpt. Macieja Krzeptowskiego. Po nim głos zabrał inny członek naszego Klubu – kpt. Mirek Lewiński, który w pełnej ekspresji wypowiedzi motywował młodzież do poświęcenia się pasji żeglarskiej. Obaj nasi koledzy to wielkie postaci świata żeglarskiego, wsławieni m.in. opłynięciem Ziemi, laureaci najważniejszych polskich nagród żeglarskich. Maciej Krzeptowski w 2015r. dowodził jachtem „Stary” w rejsie do Narwiku i na Spitsbergen, w której rolę załogi pełniła szczecińska młodzież, a Mirek Lewiński kilka miesięcy wcześniej, w październiku 2014 roku zamknął w Las Palmas pętlę rejsu dookoła kuli ziemskiej, płynąc na wybudowanym przez siebie jachcie Ulisses śladami znakomitego polskiego przedwojennego żeglarza i wagabundy Władysława Wagnera.

*Flota Pomerania - IYFR (The International Yachting Fellowship of Rotarians) Pomerania Fleet, Germany – Poland – Sweden, czyli Stowarzyszenie Żeglarzy Rotarian Flota Pomerania. Flota Pomerania działa przy naszym klubie – RC Szczecin.

Obóz żeglarski dla młodzieży  Obóz żeglarski dla młodzieży  Obóz żeglarski dla młodzieży
Obóz żeglarski dla młodzieży