Wspólnych rotariańskich spotkań ciąg dalszy

12.02.2021

Możemy być dumni z siebie, bo wciąż systematycznie się spotykamy mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej. Co ważne, nasze spotkania zyskują coraz bardziej na jakości, a nawet zasięgu, gdyż udało się nam nawiązać dobrą współpracę z RC Warszawa Belweder. W spotkaniach przygotowywanych naprzemiennie przez oba nasze kluby, udział biora też rotarianie z Łodzi, Wrocławia i Dolnego Śląska, Gdańska, Olsztyna i Warmii, Białegostoku, Berlina, a ostatnio nawet Czech i Ukrainy. Wśród zapraszanych prelegentów pojawiają się naukowcy, politycy, ludzie kultury, intelektualiści.

W dniu 20 stycznia gościliśmy profesora Arkadiusza Stempina z Albert-Ludwigs-Universität we Freiburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera i prawie członka RC Warszawa Belweder, który jest specjalistą od polityki międzynarodowej. Profesor częsty gość mediów, na naszym spotkaniu skupił się na omówieniu sytuacji politycznej w Niemczech po wyborach w CDU i na tym, jakie może to mieć znaczenie dla Polski.

W dniu 26 stycznia gościem spotkania była profesor Joanna Senyszyn, naukowiec - ekonomista, polityk i parlamentarzystka określająca się jako feministka, sojuszniczka osób LGBT i antyklerykałka. Z ogromnym zaangażowaniem i znajomością rzeczy mówiła o dziejących się aktualnie w Polsce wydarzeniach, szczególnie dotyczących praw kobiet.

W dniu 2 lutego mieliśmy okazję posłuchać opowieści byłego oficera wywiadu Włodzimierza Sokołowskiego, dzisiaj wziętego pisarza z pseudonimem literackim Vincent V. Severski. Było to wielce pouczające wystąpienie, w którym najistotniejszym było stwierdzenie, że "wywiad zawsze mówi prawdę, a dopiero politycy nadają wagę określonym faktom i informacjom". Gość nas zaczarował swą elegancją, prezencją, chropawym głosem i piękną polszczyzną, co istotne, bo już od lat mieszka w Szwecji.

Przyszedł wreszcie oczekiwany przez wszystkich dzień 9 lutego i zorganizowane przez Piotra Pajdowskiego z RC Warszwa Belweder, spotkanie z reżyserką filmową i teatralną, przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej - Agnieszką Holland.

ZOOM pękał w szwach i bardzo szybko jego pojemność - 100 uczestników, została wyczerpana. Agnieszka Holland to osoba niezwykle skromna, ciepła, ale równocześnie potrafiąca z wielką precyzją przedstawiać nawet najtrudniejsze tezy. Pytaniom nie było końca, rozmawialiśmy o sztuce i o wszystkim czym żyją dziś Polacy.

Z wielkim trudem udało mi się uzyskać możliwość zabrania głosu. Przypomniałem p. Agnieszce, że w jednym z wywiadów wspominała pracę nad filmem "Obywatel Jones", podczas zimy na Ukrainie. "Śnieg po pas, -15 stopni mrozu, ratowała nas wódka i śledź...". Tak się składa, że razem z żoną Janiną napisaliśmy parę lat temu książkę o śledziu - "Zasolony król". W imieniu Rotary Klubu Szczecin postanowiliśmy ją sprezentować Prelegentce, by przypominała o spotkaniu ze Szczecinem, który "wyrósł na ościach śledzia", właśnie.

Maciej Krzeptowski

Foto: Krzysztof Dokowski, Grzegorz Kotyński