Rotary Club Szczecin dla Ukrainy - KALENDARIUM

KALENDARIUM

 • 08 grudnia 2022 roku
  • Dzięki inicjatywie Ani Murawskiej z RC Świnoujście w ramach akcji #Weinachtspaeckchenkonvoi (odpowiednik naszej Świątecznej paczki) dotarł do "naszych ukraińskich" dzieci konwój z Niemiec ze świątecznymi paczkami. Pilotowany przez Alexandra Heinelta z RC Warszawa Goethe, przywiózł każdemu dziecku starannie przygotowane paczki zgodnie z jego wiekiem i płcią. Na miejscu, w Dębinie, na Alexandra i jego grupę czekaliśmy w rozszerzonym gronie, bo oprócz nas z RC Szczecin - Prezydent Roman Łakomiak, skarbnik Luby Synak z żoną Ewą i Leszek Zdawski) był też Darek Bujniewicz z RC Warszawa Goethe i Grzegorz Kotyński z RC Stargard. Przy tej okazji przekazaliśmy, zakupioną w imieniu naszego Klubu przez Ewę Synak, zimową odzież dla wszystkich ukraińskich uchodźców, będących pod naszą opieką. Czytaj więcej
 • 26 listopada 2022 roku
  • W poniedziałek 21 listopada 2022 dostarczyliśmy pierwszą partię 14 generatorów do Ukrainy. Trafiły do przedszkola i szkół w Kijowie, a także będą wykorzystane w Punktach Niezłomności w Buczy. Ukraina, w związku z rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną, w trybie pilnym, na bazie obiektów użyteczności publicznej i adaptowanych piwnic wspólnot mieszkaniowych, uruchamia tysiące Punktów Niezłomności. Tam mieszkańcy będą mogli przyjść i ogrzać się, naładować telefon, napić się herbaty lub zostawić dzieci w ciepłym miejscu."
 • 9 listopada 2022 roku
  • Do tej pory na działania dla Ukrainy wydaliśmy prawie 170 000 EURO. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, w tym dystryktu i innych klubów Rotary.
  • Zajmujemy się dramatyczną prośbą z Buczy o dostarczenie agregatów prądotwórczych. Kupiliśmy już 3 agregaty za ponad 25 000 zł i zamówiliśmy następne 10 sztuk w Niemczech za ponad 24 000 EUR. Po 15 listopada dostarczone zostaną do Szczecina, a potem już naszym transportem pojadą do Buczy. Na realizację tej prośby nie byliśmy przygotowani finansowo, ale mamy nadzieję, że i tym razem wesprą nas rotarianie z innych klubów.
  • Ponadto przygotowujemy też pomieszczenia do przyjęcia dodatkowo około 30 uchodźców – spodziewamy się ich nowej fali zimą. W zależności od sytuacji na froncie prognozowane jest przvbycie do Polski nawet do kilku kolejnych milionów uchodźców
 • 24 lipca 2022 roku
  • Polsko-ukraiński młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim 9-20 lipca 2022
 • 31 maja 2022 roku
  • Zgodnie z ustaleniami wyprowadziliśmy w czerwcu wszystkich uchodźców z Dziwnowa – część wróciła do Ukrainy i tym w powrocie pomogli Ewa z Lubym, pozostałym zapewniliśmy i transport i zakwaterowanie i wyżywienie. Między innymi wynajęliśmy im mieszkania w Gorzowie (dzięki Lubemu i naszemu prezydentowi Romanowi) i wdrażamy ich do normalnego życia w Polsce. Naszym celem jest ich usamodzielnienie. A ponieważ są w Gorzowie, to częścią z nich opiekuje się Bogdan Borowczyk, a częścią Luby.
  • Opustoszał też Trzebiatów, bardzo przyjazne lokum u Renatki. Została tam tylko Olga, pozostali albo wrócili do Ukrainy albo, podobnie jak z uchodźcami z Dziwnowa, zakwaterowaliśmy ich w innych miejscach. A jako jedni z ostatnich opuścili Renatkę rodzice Igora, prezydenta RC Lititz, i szczęśliwie wylądowali w USA.
  • W pozostałych lokalizacjach ciągle mamy pod opieką około 60 kobiet z dziećmi. Opiekujemy się nimi wraz z klubem Rotary ze Stargardu. I tylko z tym klubem.
  • Do Lwowa dotarł trzeci już transport z naszą pomocą zorganizowany przez naszego klubowego kolegę Włodka Dominiczaka. Tym razem oprócz żywności zawieźliśmy też pozdrowienia/kartki od ukraińskich dzieci i apteczki pierwszej pomocy, wyposażone między innymi w specjalistyczne opatrunki do hamowania krwotoków i opatrywania ran postrzałowych - relacja na FB.
  • A Włodziu, w odpowiedzi na prośby z Ukrainy – w załączniku, już przygotowuje czwartą dostawę do Lwowa. Tym razem karimaty i saperki.
  • Luby, jakby mu było mało roboty, dodatkowo zajął się zbiórką i instalacją telewizorów u naszych uchodźców. Szkoda, ze nie mamy zdjęć z tej akcji.
  • Ania, pomysłodawczyni nowego projektu „Program wyrównywania szans dzieci i młodzieży, w tym dzieci i młodzieży z Ukrainy” przygotowała po angielsku szczegółowy opis tego projektu i teraz szukamy klubów Rotary, które chciałyby się dołączyć do realizacji tego programu.
  • Zaczęliśmy współpracę z YMCA z NewCastle (upon Tyne). Mogą przyjąć co najmniej 16 uchodźców z Ukrainy. Wśród naszych podopiecznych jest jedna chętna z dzieckiem. Przecieramy zatem szlak.
  • I na koniec jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość. Wojtek Czyżewski odświeżył swoje znajomości wśród hiszpańskich klubów Rotary i dzięki jego akcji dostaliśmy od tych klubów 6 000 EUR wsparcia na nasze działania. Brawo Wojtku!
  • Tak wygląda nasz rotariański czas wakacji.
 • 22 maja
  • Włodek Dominiczak szczęśliwie dotarł do Lwowa z naszymi darami i też szczęśliwie wrócił – na zdjęciu. „nasz” samochód przygotowany do wyjazdu do Lwowa
  • Cztery matki z dziećmi spośród naszych podopiecznych wróciły do Lwowa, ale przybyła nam kolejna rodzina z Chersonia. Mamy cały czas pod opieką ponad 100 uchodźców. Wśród nich wielu ze wschodniej i południowej Ukrainy, którzy pozostaną z nami na dłużej, bo nie mają gdzie wracać. Zaczynamy program usamodzielniania się ich w Polsce.
   Dla nich remontujemy wynajęte mieszkanie w Gorzowie, zamierzamy wynająć dom w Szczecinie, który też pomagamy wyremontować i przygotowujemy zapasowe lokum w Dziedzicach pod Barlinkiem. W Dziedzicach ostatnio był Krzysiek D. - potrzebna była opinia fachowca dotycząca ogrzewania obiektu.
  • Jednym z koniecznych warunków usamodzielnienia się uchodźców w Polsce jest chociażby podstawowa znajomość języka polskiego, która pozwoli im podjąć pracę. Dlatego też chcemy zorganizować, na początek dla matek z Dębiny, intensywny kurs polskiego. Pomysły jak to zrobić i kim zbiera Włodek.
  • Część „naszych” uchodźców bierze pod uwagę dalszą podróż do Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Oczywiście chcemy im pomóc w realizacji tych planów. W tym celu zaczynamy współpracę z organizacją YMCA z NewCastle upon Tyne i z klubem Rotary też z NewCastle upon Tyne
  • 1 maja 2022 w Pleciudze odbył się zorganizowany przez Włodka (znowu Włodek) koncert „Ukraińcy dla Ukraińców”. Super impreza. Wystąpił Teatr Dziecięcy Dija z Kijowa, a dokładnie tylko jego część, ta którą się opiekujemy. Relacja z tego koncertu ukazała się w Kurierze Szczecińskim.
  • Niezawodna Ewa R. – sympatyczka naszego klubu, jak co tydzień zorganizowała dostawę żywności do punktu pomocy uchodźcom w Netto Arenie (załącznik).
  • Zaczynamy rekrutację na ukraińsko-polski, młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim. Nasz klub objął patronat nad tym rejsem, bo przecież to Maciek Krzeptowski, członek honorowy naszego klubu, jest jego pomysłodawcą i organizatorem. Na tegorocznych Kolosach i otrzymał NAGRODĘ IM. ALEKSANDRA DOBY „WIECZNIE MŁODZI”. Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Całą tę nagrodę, 15 000 zł, Maciek przeznaczył na ten rejs. Maćku, brawo to za mało. Rejs zaplanowany jest w terminie 9 – 20 lipca 2022, a uczestnikami ma być młodzież w szeroko pojętym wieku od 13 do 17 lat. Szczegóły dotyczące rekrutacji na rejs u Maćka.
   Leszek Zdawski
 • 20 maj
  • Włodek Dominiczak szczęśliwie dotarł do Lwowa z naszymi darami i też szczęśliwie wrócił – na zdjęciu. „nasz” samochód przygotowany do wyjazdu do Lwowa.
  • Cztery matki z dziećmi spośród naszych podopiecznych postanowiły wrócić do Lwowa i wróciły, ale przybyła nam kolejna rodzina z Chersonia. Mamy cały czas pod opieką ponad 100 uchodźców. Wśród nich wielu ze wschodniej i południowej Ukrainy, którzy nie mają do czego wrócić. I to dla nich zaczynamy program usamodzielniania się w Polsce.
  • W ramach działań prowadzących do usamodzielnienia się w Polsce „naszych” uchodźców remontujemy wynajęte mieszkanie w Gorzowie, zamierzamy wynająć dom w Szczecinie, który też pomagamy wyremontować i przygotowujemy zapasowe lokum w Dziedzicach  pod Barlinkiem. W Dziedzicach ostatnio był Krzysiek D. - potrzebna była opinia fachowca dotycząca ogrzewania obiektu.
  • Jednym z koniecznych warunków usamodzielnienia się uchodźców w Polsce jest chociażby podstawowa znajomość języka polskiego, która pozwoli im podjąć pracę. Dlatego też chcemy zorganizować, na początek dla matek z Dębiny, intensywny kurs polskiego. Pomysły jak to zrobić i kim zbiera Włodek.
  • Część „naszych” uchodźców bierze pod uwagę dalszą podróż do Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Oczywiście chcemy im pomóc w realizacji tych planów. W tym celu zaczynamy współpracę z organizacją YMCA z NewCastle upon Tyne i z klubem Rotary też z NewCastle upon Tyne.
  • 1 maja 2022 w Pleciudze odbył się zorganizowany przez Włodka (znowu Włodek) koncert „Ukraińcy dla Ukraińców”. Super impreza. Wystąpił Teatr Dziecięcy Dija z Kijowa, a dokładnie tylko jego część, ta którą się opiekujemy. Relacja z tego koncertu ukazała się w Kurierze Szczecińskim.
  • Niezawodna Ewa R. – sympatyczka naszego klubu, jak co tydzień zorganizowała dostawę żywności do punktu pomocy uchodźcom w Netto Arenie – w załączniku zdjęcie z ostatniej dostawy.
  • Zaczynamy rekrutację na rejs żeglarski.  Ukraińsko-polski, młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim. Nasz klub objął patronat nad tym rejsem, bo przecież to Maciek Krzeptowski, członek honorowy naszego klubu, jest pomysłodawcą i organizatorem tego rejsu. Mało tego wystąpił z projektem  tego rejsu na tegorocznych Kolosach i otrzymał NAGRODĘ IM. ALEKSANDRA DOBY   „WIECZNIE MŁODZI”. Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Całą tę nagrodę, 15 000 zł, Maciek przeznaczył na ten rejs. Maćku, brawo to za mało. Rejs zaplanowany jest w terminie 9 – 20 lipca 2022, a uczestnikami ma być młodzież w szeroko pojętym wieku od 13 do 17 lat. Szczegóły dotyczące rekrutacji na rejs w e-mailach od Maćka.
 • 14 kwietnia
  • Przybyło nam kolejnych 3 uchodźców. Marek Bury przyjął do swojego mieszkania i otoczył opieką matkę, babcię i wnuczkę. Jest to rodzina jego kolegi krótkofalowca z Kramatorska. Zatem mamy pod opieką już 109 uchodźców.
  • Zaczynamy powoli usamodzielniać „naszych” uchodźców. W ramach tego działania wynajęliśmy mieszkanie w Gorzowie dla czteroosobowej rodziny ( kobiety plus dziecko). Luby kończy remont tego mieszkania, a Bogdan Borowczyk załatwił pracę 2 kobietom. Oczywiście będziemy im pomagać, ale ta opieka będzie dla nas coraz mniej kosztowna.
  • W ramach powyższej akcji wynajmujemy, dzięki Romanowi Łakomiakowi na bardzo dobrych warunkach, kolejne mieszkanie w Gorzowie, tym razem trzypokojowe. Zamierzamy tam przenieść siedmioro uchodźców z Dziwnowa – czwórka z domu dziecka z opiekunką i babcia z niepełnosprawnym wnuczkiem. Mieszkanie to najpierw trzeba wyremontować, a potem wyposażyć. To na głowie Bogdana z pomocą Marka Wróblewskiego – wyposażenie z IKEI.
  • Marek Wróblewski jak obiecał tak słowa dotrzymał. Jesteśmy coraz bliżej dofinansowania naszych działań z IKEI.
  • Włodek Dominiczak przygotowuje humanitarną dostawę do Lwowa. Dostawa pod patronatem naszego klubu, a Włodek osobiście będzie jej pilnował. Samochód już przygotowany – na załączonych zdjęciach.
  • Również Włodek jest w trakcie przygotowań do koncertu „Ukraińcy Ukraińcom”. Koncert odbędzie się w niedzielę 1 maja o godzinie 17.00 w Pleciudze i oczywiście wszyscy jesteśmy zaproszeni wraz z rodzinami. Trzeba to tylko do 20 kwietnia potwierdzić u Włodka.
  • Wczoraj, w środę 13 kwietnia 2022, Luby w ramach naszego spotkania klubowego zabrał grupę stomatologów do Dziwnowa. Charytatywna akcja stomatologów pod kierunkiem Cezarego Turostowskiego z Rotary Club Szczecin International. Zrobili przegląd stomatologiczny i u 5 dzieci po jednym zębie do usunięcia , a u 2 dorosłych do leczenia.
  • Podobną akcję przeprowadziła zaprzyjaźniona z nami Pani doktor Beata Litwińska. Niestety jeden z maluchów jest cały czas chory i pozostaje pod jej opieką.
  • A przy okazji wyjazdu stomatologów Luby zabrał do Dziwnowa też naszego gościa ze spotkania klubowego w dniu 23 marca filmowca Michała Marksa wraz z operatorem. Michał ma przygotować dwa krótkie filmy propagujące naszą akcję pomocy Ukrainie.
  • Punkt na Struga wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy został zlikwidowany. Przenosimy się zatem do Netto Areny do podobnego punktu i tam zaczynamy dostarczać żywność, a także chemię gospodarczą od Zbyszka Nagaya.
 • 23. marca - 01. kwietnia. To były tylko ważniejsze działania, oprócz tego Luby, Włodek, Grzesiek i Romek codziennie mieli ręce pełne roboty. Od rana do wieczora, a często bardzo niespodziewane sytuacje.
  • Mamy już pod opieką prawie 100 uchodźców. Zakwaterowaliśmy ich w Dziwnowie, Stargardzie, Trzebiatowie pod Stargardem, Dębinie i Szczecinie. W zależności od lokalizacji opiekujemy się nimi sami lub we współpracy z innymi klubami Rotary ze Szczecina i Stargardu.
  • Wysłaliśmy grupę 20 matek z dziećmi z Ukrainy do Holandii do Nijmegen. I przy tej okazji można było przekonać się czym jest Rotary. Tradycyjnie już grupę tę pilotował z Ukrainy do Polski Rysiek Łuczyn z RC Zamość Ordynacki. Dzięki Radkowi Skwarskiemu z RC - Wrocław Panorama zorganizowaliśmy im nocleg w hotelu Radisson we Wrocławiu. A z Wrocławia zostali zabrani przez rotarian z Nijmegen i pod ich opieką dojechali do centrum kryzysowego w Holandii. A wszystko to, ze względu na okoliczności, załatwiane w trybie awaryjnym przez telefon. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca rotarian i wzajemne zaufanie.
  • W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy kolejny projekt, a mianowicie dostarczanie żywności do punktu przyjęcia i wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy przy Struga 5. Zdecydowaliśmy się na zaopatrywanie tego punktu w żywność po tym jak były tam nasze sympatyczki: Ewa Weinert – Rączka i Ola Kocewicz i widziały jak przychodzą do tego punktu matki z dziećmi (oczywiście uchodźcy z Ukrainy) i odchodzą głodni z pustymi rękoma. W zeszłym tygodniu Ewa i Ola dostarczyły żywność do tego punktu za ponad 1500 zł (warzywa, jabłka, jajka, olej), co starczyło na niecałe 3 godziny.
  • Szczecin odwiedził gubernator dystryktu Wojciech Wrzecionkowski. Odwiedził naszych podopiecznych w Trzebiatowie i Dębinie.
 • 25 marca. W obu projektach mamy obecnie pod opieką ponad 100 uchodźców z Ukrainy. O tym, skąd do nas przychodzą mówi film, który tam powstał dzięki Włodkowi Dominiczakowi https://www.youtube.com/watch?v=Ej5gBwegTm0.
  Włodku, uśmiechasz się tak łagodnie, a jesteś twardy jak skała, robisz wielkie rzeczy!
 • 18 - 20 marca. Luby Synak z RCS gościł u siebie przez weekend trójkę wychowanków z ośrodka w Dziwnowie. Na stadionie Pogoni wspólnie kibicowali piłkarzom, ćwiczyli jazdę na gokartach, wieczorami rozmawiali i pożywiali się przy ognisku. Była też praca przy 14 rowerach, które Luby wcześniej zdobył dla podopiecznych ośrodka w Dębinie.
  Luby, pokazałeś, że można pomagać w prosty sposób, twarzą w twarz. Dziękujemy!
  • Ruszył nasz drugi projekt dla uchodźców z Ukrainy - LIBERDADE, zapoczątkowany przez czterech żeglarzy z klubów RC Stargard i RC Szczecin. Docelowo, programem objętych zostanie 45 matek i nieletnich dzieci, którym zapewnimy pomoc w zamieszkaniu, utrzymaniu, opiece medycznej i dostępie do szkół. Dzieci będą brały udział w szkoleniu żeglarskim, treningach sportowych, pływaniu itd. W ciągu 3 miesięcy w zależności od sytuacji w Ukrainie pomożemy rodzinom objętym projektem LIBERDADE usamodzielnić się w wybranym przez nich kraju UE lub ułatwimy powrót do domów.
  • Bogdan Borowczyk z RCS w ramach naszego klubowego programu pomocy uchodźcom przyjmuje w swoim domu 7 osób.
  • Niestety, zapełnił się już pensjonat Renaty Węgrzyn, ostatni goście to ojciec z dwójką dzieci, podesłani z granicy przez Włodka Dominiczaka. Renato, zasłużyłaś na łan kwiatów!
 • 12 marca. O piątej rano przyjechał do Szczecina autokar wiozący 41 uchodźców z Ukrainy, wysłany przez Ryśka Łuczyna z RC Zamość Ordynacki. Dużo dzieci, w tym maluchy roczne i dwuletnie. Jak zwykle niezawodna Dominika Dulat z Rotary Szczecin International przyjęła ich w swoim hotelu, nakarmiła i pomogła przesiąść się do autobusu przysłanego przez Lions Club Hobro z Danii. Grupa szczęśliwie dojechała do Danii w dniu 13 marca. Dostaliśmy z Ukrainy kolejną listę 49 uchodźców gotowych wyjechać poza Polskę. Szukamy dla nich miejsca w Holandii we współpracy z klubem Rotary z Nijmegen.
  Naszą akcje pomocy uchodźcom z Ukrainy oprócz klubów Rotary z Polski, Niemiec i Holandii wspierają już kluby Rotary z USA i Japonii.
 • 11 marca. Otrzymaliśmy informację, że kolejne 46 osób ze Lwowa zadeklarowało chęć wyjazdu do Danii. Lions Club Hobro przyśle po nich kolejny autobus.
 • 10 marca. Do pensjonatu pod Stargardem dotarła zapowiadana wcześniej grupa 10 osób. Oczekiwane są jeszcze trzy dodatkowe osoby, które Włodek przygarnął na granicy, nie miały dokąd jechać. Renato, dziękujemy Ci za gościnność i wielkie serce!
 • Naszą akcję wspierają rotarianie z USA. Dzięki Julii Borowczyk, córce naszego kolegi klubowego, otrzymaliśmy właśnie znaczącą darowiznę z Rotary Club Litiitz. Wcześniej Julia była prezydentem Rotaractu Szczecin przy naszym klubie.
 • 9 marca. Duński autobus z Lions Club Hobro dotarł o 5 rano do Przeworska. Kierowcy na 9 godzin obowiązkowej przerwy przyjęci zostali przez miejscowych strażaków; miejsc w hotelach nie było. Zbyszek Dziedzic z RC Jarosław pomógł rozładować i umieścić w wynajętym magazynie przywiezione autobusem śpiwory, koce, karimaty itd. Z tą chwilą autobusem zaopiekował się nasz Kolega klubowy Włodek Dominiczak, znalazł 50 osób, które zaraz odjechały do Danii. Dostaliśmy potwierdzenie, że właśnie zostały odprawione na granicy duńskiej.
 • 8 marca. Klub Lions z Danii wysłał autobus po uchodźców, który skierowaliśmy do Włodka na polsko-ukraińską granicę. Duńczycy zapewniają uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę socjalną, szkołę i zatrudnienie.
 • Czwórka żeglarzy z Rotary Klubu Stargard i Rotary Club Szczecin rozpoczęła, z inicjatywy prezydenta klubu w Stargardzie Grzegorza Kotyńskiego, własny projekt pomocy uchodźcom. Cel jeszcze nie został sprecyzowany, ale będzie skoordynowany z akcją dystryktalną.
 • Rotary Szczecin International jest w trakcie organizacji charytatywnego koncertu. Uzyskane środki będą przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
 • Zapełnia się udostępniony nam przez Renatę Węgrzyn - byłą rotariankę, pensjonat pod Stargardem. Mieszka tam już jedna rodzina - babcia , mama i dziewięciomiesięczna wnuczka. W drodze z Kijowa jest 7 osób z akcji dystryktu Rotary w Polsce i 10 osób zabranych z granicy przez naszego klubowego kolegę Włodka Dominiczaka. Włodek od ponad tygodnia krąży przy granicy polsko-ukraińskiej i pomaga uchodźcom – zapewniając doraźną opiekę, transport i zakwaterowanie. Robi to z własnej inicjatywy! Oczywiście pomagamy mu i koordynujemy nasze działania.
 • 5 marca. Po dwudniowym pobycie w Szczecinie nasi ukraińscy goście wyjechali do Dziwnowa. W trzydziestoosobowej grupie jest 19 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 18 lat, pięcioro dzieci pochodzi z domu dziecka z Zhidachivia. Foto: Przed wyjazdem do Dziwnowa