Żeglarze Floty Pomerania startowali w Baltic Jazz Regatta na Bornholmie

30.08.2021

Przez kilka ostatnich lat żeglarze z Floty Pomerania pływali na borholmskie regaty na szczecińskim jachcie "Verano" pod kapitanem Markiem Wróblewskim. W tym roku doszło do zmiany wachty i na Baltic Jazz Regatta popłynął "Ulysses" dowodzony przez kapitana Mirka Lewińskiego, a w skład załogi weszli Zbyszek Najmowicz, Darek Bujniewicz i Maciej Krzeptowski.

Ze Szczecina wyruszyliśmy trzeciego, a do Trzebieży wróciliśmy dziewiątego września. W drodze na Bornholm zmagaliśmy się z flautą, wracając przyszło nam walczyć z silnym południowym wiatrem, był nawet moment, że zawiało z siłą 10 stopni w skali Beauforta. Na szczęście obyło się bez awarii, jacht był doskonale doklarowany, nikt nie chorował.

Baltic Jazz Regatta w Nexo to międzynarodowe regaty z zaciętą walką o jak najlepsze miejsca, ale też, co równie ważne, rowerowe wycieczki po wyspie w wolnym od regat czasie oraz codzienne wieczorne spotkania żeglarzy przy dobrej muzyce i tradycyjnie wędzonym, świetnym bornholmskim śledziu. "Ulysses" zajął dobre, czwarte miejsce w swojej klasie, obiecaliśmy sobie, że w przyszłym roku też wystartujemy i w klasyfikacji nie zejdziemy niżej. Atmosfera, czas, miejsce i formuła regat sprawiają, że startują w nich jachty i załogi o różnej wartości regatowej. Każdy znaduje tutaj dla siebie coś, do czego warto wracać we wspomnieniach. Gorąco polecam!

Podczas rozdania nagród miałem ogromną satysfakcję wręczyć Hani i Tomkowi Piórskim - organizatorom regat, Międzynarodową Specjalną Nagrodę Żeglarską Szczecina, przyznaną im za wieloletnią, świetną organizację regat integrujących bałtyckich żeglarzy.

Maciej Krzeptowski